Dean Academics

Dean Academics

Dr. P. K. Katare - Dean Academics

Assistant Professor - Dept. of Mechanical Engg.

1. ACADEMIC MONITORING COMMITTEE

Sr. No.

Name of committee member

Designation

Department

1

Ms. M. R. Pangaonkar

Functional Head

E & TC

2

Mr. A. D. Desale

Member

Mechanical

3

Mr. R. U. Patil

Member

Mechanical

4

Mr. G. R. Chaudhari

Member

Mechanical

5

Ms. R. M. Dalvi

Member

Computer

6

Ms. P. K. Dhule

Member

Computer

7

Mr. B. B. Bhure

Member

Electrical

8

Ms. S. A. Kakad

Member

IT

9

Ms. D. N. Parkhi

Member

E & TC

10

Mr. A. G. Dakre

Member

E & TC

11

Ms. V. N. Patil

Member

DES - Chemistry

12

Ms. J. B. Dongre

Member

E & TC

 

2. TIME - TABLE COMMITTEE

Sr. No.

Name of committee member

Designation

Department

1

Ms. S. N. Shekapure

Functional Head

Computer

2

Mr. S. S. Raut

Member

Mechanical

3

Ms. S. J. Koparde

Member

E & TC

4

Mr. N. S. Dhavase

Member

IT

5

Ms. C. P. Thottan

Member

Electrical

6

Ms. P. S. Mehta

Member

Computer

7

Mr. S. A. Balagaon

Member

DES - Maths

8

Mr. V. B. Bawake

Member

DES - Maths

 

3. UNIVERSITY EXAMINATION (Theory & In-Sem)

Sr. No.

Name of committee member

Designation

Department

1

Mr. P. K. Tamkhade

Functional Head & CEO

Mechanical

2

Mr. J. R. Chavan

Assistant to CEO

IT

3

Ms. J.  A. Wagh

Member

Computer

4

Mr. S. G. Kale

Member

Mechanical

5

Ms. S. A. Joshi

Member

E & TC

6

Ms. S.  A. Upasani

Member

Electrical

 

4. UNIVERSITY EXAMINATION (Online)

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Mr. P. K. Tamkhade

Functional Head & CEO

Mechanical

2

Mr. J. R. Chavan

Assistant to CEO

IT

3

Mr. S. G. Kale

Co-ordinator

Mechanical

4

Mr. A. K. Changedia

System Administrator

Computer

5

Ms. S. B. Jadhav

Member

Computer

6

Ms. A. V. Shinde

Member

Computer

7

Ms. M. R. Pangaonkar

Member

E & TC

8

Ms. S. A. Upasani

Member

Electrical

9

Ms. M. P. Rode

Member

Mechanical

10

Mr. M. V. Kawade

Member

Mechanical

 

5. UNIVERSITY EXAMINATION (TW/PR/OR)

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Mr. P. K. Tamkhade

Functional Head & CEO

Mechanical

2

Ms. A. V. Shinde

Co-ordinator

Computer

3

Ms. A. A. Shaikh

Member

Computer

4

Ms. S. D. Sapkal

Member

Computer

5

Mr. S. R. Dhok

Member

Mechanical

6

Mr. S. G. Kale

Member

Mechanical

7

Mr. V. B. Deokamble

Member

E & TC

8

Mr. A. G. Dakre

Member

E & TC

9

Ms. S. A. Upasani

Member

Electrical

10

Mr. P. B. Kamble

Member

IT

11

Ms. S. A. Kakad

Member

IT

 

6. INSTITUTION EXAMINATION

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Mr. H. C. Pisal

Functional Head

Mechanical

2

Ms. I. S. Savant

Member

Computer

3

Ms. D. N. Parkhi

Member

E & TC

4

Mr. J. R. Chavan

Member

IT

5

Ms. S. A. Upasani

Member

Electrical

6

Mr. F. Mansuri

Member

DES - Maths

7

Ms. B. S. Shingate

Member

Mechanical - DES

 

7. RESULT ANALYSIS

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Mr. B. B. Bhure

Functional Head

Electrical

2

Ms. P. K. Dhule

Member

Computer

3

Ms. P. D. Deshmukh

Member

Electrical

4

Ms. D. N. Parkhi

Member

E & TC

5

Mr. P. B. Kamble

Member

IT

6

Ms. M. C. Rajeshirke

Member

Mechanical

7

Mr. S. G. Kale

Member

Mechanical

8

Ms. S. A. Mashalkar

Member

DES - Civil

 

8. ISO

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Ms. S. B. Jadhav

Functional Head

Computer

2

Ms. V. S. Rupnar

Member

Computer

3

Mr. P. R. Choube

Member

Electrical

4

Ms. A. J. Nimbalkar

Member

E & TC

5

Mr. S. N. Belsare

Member

Mechanical

6

Ms. S. A. Kulkarni

Member

IT

7

Dr. R. S. Jagtap

Member

MBA

 

9. INSTITUTION MIS SOFTWARE

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Mr. N. S. Dhavase

Functional Head

IT

2

Ms. P. R. Kuche

ERP Co-ordinator

IT

3

Dr. Ms. A. S. Sawaikar

Member

DES - Physics

4

Ms. R. M. Dalvi

Member

Computer

5

Mr. K. D. Khairnar

Member

Computer

6

Ms. S. J. Koparde

Member

E & TC

7

Ms. B. B. Niture

Member

Electrical

8

Ms. M. P. Rode

Member

Mechanical

9

Ms. J. S. Patil

Member

DES - Physics

10

Ms. L. S. Bhosale

Member

DES - Chemistry

11

Mr. A. R. Barge

Student Member

IT

12

Ms. Shreya Kulkarni

Student Member

Computer

 

10. GOOGLE APPS / ICT

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Ms. A. D. Kulkarni

Functional Head

Computer

2

Ms. S. T. Mengawade

Member

Computer

3

Mr. M. V. Kawade

Member

Mechanical

4

Ms. S. S. Joshi

Member

E & TC

5

Mr. B. B. Bhure

Member

Electrical

6

Ms. A. M. Bhugul

Member

Computer - DES

7

Ms. S. A. Kakad

Member

IT

8

Mr. A. C.  Darekar

Student Member

Computer

9

Mr. Lal Kumar Sanu

Student Member

Computer

 

11. Virtual Lab

Sr. No.

Name of committee members

Designation

Department

1

Mr. V. B. Salve

Functional Head & Nodal Co-ordinator

E & TC

2

Mr. B. B. Bhure

Member

Electrical

3

Mr. R. B. Kamble

Member

DES - Civil

4

Mr. P. B. Kamble

Member

IT

5

Mr. A. V. Chavhan

Member

Mechanical

6

Ms. V. S. Rupnar

Member

Computer

 7

Mr. Lal Kumar Sanu

Student Member

Computer

8

Mr. S. D. Veer

Student Member

E&TC

 

Marathwada Mitra Mandal's College of Engineering

Survey No. 18, Plot No. 5/3, Near Vandevi Temple, Karvenagar, Pune 411052.

Follow us on