Student Achievements

Mech_House_Cup-2018_1.jpg

 

Sr. No.

Name of student/ group

Achievements

Academic Year

1 Sumit Kangane,Sumedh Kirve, Sumedha Thorat, Bhagyashree Tanpure Published Paper on “Alternative Material Selection and Analysis of Solar Panel Mounting Structure” in  International Journal of Engineering Research in Mechanical and Civil Engineering (IJERMCE) Vol 6, Issue 8, August 2021 2021-22
2 Aniket shivanad Nadgiri The Poona North Rotary charitable trust and ACR project Consultant Pvt.Ltd.got certificate for Excellence Performing and special interest in the filed of “Refrigeration and Air-conditioning in year 2021
3 Parth Pendse selected in TATA TECHNOLOGIES LIMITED (TTL) with package of 4.5 L. He was Vice Captain of BAJA Team
1 Parth Bhalerao Third place in the inter collegiate chess championship,Pune city zonal sports committee

2020-21

2 Shreyash phapale Got state level 1at rank in Elocution & state level 2nd rank in poetry
3 Mr. Salil Deshpande

Secured 3rd place in SPPU, Pune City Zone Intercollegiate Best Physique Competition (in 65 KG)

4 Avadhoot Hole

1) Discovered 16 provisional and 1 preliminary asteroids.

2) Received Bronze honour in International Astronomy and Astrophysics Competition. 

3) Got selected as Official Ambassador of the International Astronomy and Astrophysics Competition - 2020.

5 Shantanu Sapre Winner(Rank 5) in National Level Project Idea Contest at ConnectNext National Conference organized by La Fondation Dassault Systemes - (17-18 Sept 2020)
6 Dadhkar Chinmay Abhay

1) Champions - Team Maharashtra - All India Vayusainik Camp 2019, Jodhpur 

2) Bronze medallist- Health and Hygiene Tournament - Team Maharashtra - All India Vayusainik Camp 2019, Jodhpur 

3) Champions - Pune Group - Inter Group Competitions 2019, Pune 

4) Gold medallist - Drill Tournament - Pune Group - Inter Group Competitions 2019, Pune

7

Sahil Barshikar- Runner up

Master Mind

8
  • Ankita Mawale 1st rank

  • Anirrudha joshi 2nd rank

  • Prachiti Adsul 3rd rank

Virtual Concert 2021

9

Team Abhedya Racers

Overall rank-17th

Business Plan Presentation- 13th

Engineering Design – 21st

10

Team Efficycle

Team Efficycle team got AIR 4 in conversational& AIR 5 in advanced catagory at Efficycle Virtul Event 2020

11
  • Yash Ankaikar B.E Mechanical Rank First

  • Shubham Patil T.E Mechanical Rank Third

  • Rutuja Shete B.E Mechanical Rank Third

Inter Department Chess (Boys & Girls) competition 2020-21

12

Bhaskar Kadam B.E Mechanical Rank First

Inter Department 1 Minute Sit Ups competition 2020-21

13

Bhaskar Kadam B.E Mechanical Rank First

Inter Department 1 Minute Burpees competition 2020-21

14
  • Atharva Bharaswadkar - T.E Mechanical Rank First

  • Bhaskar Kadam- B.E Mechanical Rank Second

  • Chaitanya Balinvar -B.E Mechanical Rank Third

Inter Department 1 Minute Push Ups (Boys) competition 2020-21

15
  • Rajas Dhepe B.E Mechanical Rank First

  • Chaitanya Bhalwankar Rank Second

Inter Department 1 Minute Skipping competition 2020-21

16
  • Chaitanya Balinavar B.E Mechanical Rank Second

  • Akash Patil T.E Mechanical Rank Third

  • Harish Nalhe S.E Mechanical Rank Third

Inter Department Online Plank

17

Prachiti Adsul- TE Mechanical.

Vividh Bharat contest on the account of 72nd Republic Day under CSI Student's Chapter Winners of Painting Topic- Cultures and Traditions of India.

18

Yashashree Waikar- BE Mechanical

Vividh Bharat contest on the account of 72nd Republic Day under CSI Student's Chapter Winners of Painting competition

Topic- India- The land of beautiful places

19

SAE BAJA ARIZONA 2020’ held at Tucson, USA

Virtual Round

  1. Overall International Rank - 25
  2. Design International Rank - 21
  3. Sales International Rank - 23

20

Siddarth Pawer,Digvijay Sawant,Akshay Power,Saurabh sawant

Published Patent on  Design and Development of Liquid Food dispenser Assembly (Application number: 202021020276 A  Date of Publication- 17/07/2020 )

1

BAJA 2020

1) Suspension and Traction Award, Runner up (Trophy and Cash Rs. 40,000/-)

2) Go Green Event, Runner up

3) Endurance Rank - 5

3) All India Rank - 4 

2019-20

   

2

Parth Bhalerao

Third place in the inter collegiate chess championship,Pune city zonal sports committee

3

Shreyash phapale

Got state level 1at rank in Elocution & state level 2nd rank in poetry

4

Mr. Salil Deshpande

Secured 3rd place in SPPU, Pune City Zone Intercollegiate Best Physique Competition (in 65 KG)

5

Mr Sagar Uge, Mr. Nityanand Yewale, Mr. Dipak Misal

Won Consolation Prizes in Project Presentation at TechnoChill Event

6

BAJA 2019

1) Design Evaluation Award, Runner up

2) Winner Overall Static Events

3) Endurance - 10

4) All India Rank – 12

7

SUPRA 2019

1) Acceleration Award, Runner up (Trophy and Cash Rs. 20,000/-)

2) All India Rank -14

8

Efficycle 2019

  1. Acceleration Award – Winner
  2. CAE Award – Winner
  3. Gradient Simulator – Winner
  4. Cost Award – Runner Up
  5. Design Award – Runner Up 

         All India rank - 6

1

Chaitanya Girish Balinavar

Scholarship, The Institution of Engineers India  

2018-19

2

Atul Vhandurge

Durgadevi Charitable Trust and ACR Project Consultants Pvt. Ltd.

3

Mr. Bhaskar Kolhe

Durgadevi Charitable Trust and ACR Project Consultants Pvt. Ltd.

4

Ms. Tejswini Pawar

Durgadevi Charitable Trust and ACR Project Consultants Pvt. Ltd.

5

Kolhatkar Anish Sudhanva

Published Patent on “System for fastening strings of a stringed instrument”.

1

BAJA 2018

1) Design Evaluation Award, Winner, (Trophy and Cash Rs. 60,000/-)

2) All India Rank – 9

2017-18

2

Suvidha Dhananjay Patil

Durgadevi Charitable Trust and ACR Project Consultants Pvt. Ltd.

3

Aditya Bhapkar

Durgadevi Charitable Trust and ACR Project Consultants Pvt. Ltd.

Marathwada Mitra Mandal's College of Engineering

Survey No. 18, Plot No. 5/3, Near Vandevi Temple, Karvenagar, Pune 411052.

Follow us on